دوازدهمين جشنواره ملی موسیقی جوان به پایان رسید

1397/6/4
آئین اختتامیه «بخش نواحی» دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، جمعه شب -دوم شهریورماه با معرفی برگزیدگان و با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون اموری هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، حسین علیزاده، علی‌اکبر شکارچی، داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا اردلان، آلما جوقی، محمد خوشرو، علیرضا سلیمانی، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و هیأت دواران در بخش‌های مختلف و دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

«سیدعباس سجادی» در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی برای برگزاری جشنواره‌ی جوان، گفت: «امسال دوازدهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش نواحی برگزار شد و در ادامه بخش های کلاسیک و موسیقی دستگاهی برگزار خواهد شد . امسال بیش از 1600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که بیش از 600 اثر مربوط به موسیقی نواحی بوده و در نهایت بیش از 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد. 300 اثر از موسیقی نواحی بود. امشب شاهد اسامی 150 برگزیده این بخش خواهیم بود. نیمی از این جشنواره نواحی و نیمی دیگر مربوط به موسیقی دستگاهی و کلاسیک است. می دانیم تعداد شرکت کنندگان بیشتر از این باشد. امیدواریم در آینده شاهد حضور آنها باشیم.»

اسعدی همچنین گفت: «در این 4 دوره که موسیقی نواحی اضافه شده است هرسال شاهد ارتقای کیفی و کمی بودیم. وضعیت موسیقی نواحی در ایران وضعیتی خاص است، کمتر کشوری وجود دارد که از نظر تنوع قوام و فرهنگ مانند ایران باشد. امشب شاهد بخش هایی از این تنوع و تکثر هستیم. این بسیار امیدوار کننده است که شرکت کنندگانی از طیف های سنتی داریم که علاوه بر مشکلات به فعالیت خود ادامه داده و استمرار این فرهنگ به وضوح دیده می شود.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان اضافه کرد: موسیقی که هویت ایران را می سازد و این تنوع نتیجه جهان بینی است. استمرار این چند دوره اثرات مثبتی داشته و توانسته است تا حد زیادی انگیزه ای برای جوانان و نوجوانان باشد تا حضور در صحنه داشته و فرهنگ نیاکان خود را زنده کنند. ضمن تشکر ویژه از شرکت کنندگان و تبریک به برگزیدگان اگرچه این جشنواره ظاهرا ماهیتی رقابتی دارد اما اول یا  دوم شدن مساله اصلی نبوده و حضور پررنگ یک منطقه است که باعث ایجاد هویتی جمعی می شود. هر اقلیمی نماینده ای دارد و نمایندگی به بهترین وجه انجام می شود. محدودیت های مالی جشنواره باعث این رتبه بندی شده چون در غیر اینصورت به نظر ما هر 600 نفر برگزیده هستند. »‌